Včera poslanci Európskeho parlamentu prijali uznesenie, ktoré rieši otázku integrácie Rómov. Branislav Škripek bol tieňovým spravodajcom skupiny EKR.
Ide o závažný problém, nakoľko v mnohých prípadoch zlyhalo začlenenie tejto komunity do majoritnej spoločnosti a zostáva stále žiť na jej okraji – v sociálnom vylúčení.
Branislav Škripek vystúpil v pléne EP tesne po hlasovaní a povedal: „Som rád, že som mohol podporiť túto rezolúciu o inklúzii Rómov vo všetkých oblastiach spoločnosti v EÚ. Tieto skupiny, dôležité pre dobrý život našej spoločnosti čelia mnohým výzvam, či už vo výchove detí, zamestnanosti ale ohľadne aj dobrého bývania.” Postoj k Rómom v spoločnosti je lakmusový papierik, ktorý vypovedá o vyspelosti danej krajiny. Na zmiernenie ťažkostí, ktorým musia Rómovia čeliť, boli už v minulosti učinené mnohé opatrenia.
Avšak Branislav Škripek vyzýva: „Obraciam na vás, rómskych predstaviteľov s povzbudením, aby ste dobre využili príležitosti, a plne sa spojili s tými inštitúciami a organizáciami, ktoré majú zlepšiť vaše životné podmienky ako aj príležitosti ku práci, zamestnaniu, k zlepšeniu výchovy detí. Je veľmi podstatné, aby ste sa zodpovedne a činne do toho zapojili, aby ste neboli len pasívnymi prijímateľmi pomoci zo strany EÚ.” V minulosti zlyhanie pomoci rómskej komunite spočívalo aj v tom, že Rómovia neaktívne prijímali pomoc. Naopak úspešné boli projekty, do ktorých boli zapojení aj priamo Rómovia ako napríklad svojpomocné postavenie si nového bývania.
Už v minulosti poukazoval B. Škripek na nehospodárne využívanie finančných prostriedkov z eurofondov. Aj v tejto oblasti sa musia vykonať nápravy. Vládni predstavitelia sa musia vysporiadať s korupciou, aby sa pomoc dostala skutočne k adresátom pomoci a nestala predmetom korupčnej ziskuchtivosti.
Rezolúcia sa zaoberá aj protirómskym zmýšľaním. „Som veľmi rád, že sa nám podarilo zaradiť do rezolúcie aj to, že pri tvorbe stratégií je potrebný proces pravdy, uznania a zmierenia v záujme budovania dôvery. Vzájomná dôvera vybudovaná na vzájomných vzťahoch je to, čo dokáže zmeniť spoločnosť na lepšiu a nevyčleňovať už Rómov pre predsudky,” vyjadril sa B. Škripek a na záver dodáva: „Táto rezolúcia je výzvou na budovanie dlhodobých stratégií, ktoré prenesú zmenu pre lepší život Rómskej populácie v našich členských štátoch. A ja ju podporujem.”