V kinosále Národnej rady SR sa dnes o 16:30 uskutoční podujatie s názvom 8 prázdnych stoličiek, na ktorom bude prezentovaná Správa o prenasledovaní kresťanov vo svete. Organizátormi podujatia sú poslankyňa za OĽANO a predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Anna Verešová a poslanec Európskeho parlamentu Branislav Škripek. Správu prednesú predstavitelia známej organizácie Open Doors Michel Varton a Guillaume Guennec.
„Podľa dostupných informácií, každý deň zomrie vo svete osem kresťanov pre svoje náboženské presvedčenie. Aj dnes si osem ľudí už nesadne k stolu v kruhu svojej rodiny,“ uviedla poslankyňa Anna Verešová s tým, že Všeobecná deklarácia ľudských práv z roku 1948 uznáva slobodu náboženského vyznania ako jedno zo základných ľudských práv. „V súčasnosti asi 250 miliónov ľudí na svete nemôže praktizovať svoju vieru. Základné právo na náboženskú slobodu nie je zaručené vo viac ako 50 krajinách sveta. Ešte nedávno, pred necelými troma desaťročiami, medzi tieto krajiny patrila aj Československá republika. S útlakom pre náboženské presvedčenie máme aj v našej spoločnosti bolestnú skúsenosť,“ vyjadrila sa Verešová, podľa ktorej sú mnohí kresťania aj dnes prenasledovaní, diskriminovaní alebo utláčaní. „Aj preto som rada, že o tejto téme budeme dnes hovoriť na pôde Národnej rady,“ dodala Anna Verešová.
„Osem zavraždených kresťanov sa môže javiť pre nás len ako štatistické číslo. Ako skutočnosť, ktorá je pre nás vzdialená,“ uviedol poslanec Európskeho parlamentu za OĽANO Branislav Škripek a pokračoval: „Áno, kresťania v bývalej Československej socialistickej republike trpeli a boli prenasledovaní. Vtedy mnohí z nich skončili vo väzení, nedostali sa na vysoké školy, nemohli cestovať a niektorí aj umreli pre svoju vieru. Škoda, že tak rýchlo zabúdame na našich hrdinov!“
Škripek zároveň upozornil, že dnes, hlavne v západnej Európe, čelíme inému typu prenasledovania. „Je skoro odvahou povedať svoj vlastný názor, založený napríklad na biblickom presvedčení, ktorý je v protiklade s väčšinovým názorom. Aj preto, keď sa v Európskom parlamente zastávam tradičných hodnôt a prirodzenej rodiny som označovaný za extrémistu,“ vyjadril sa B. Škripek a uviedol, že predstavitelia organizácie Open Doors monitorujú prípady usmrtených kresťanov pre svoju vieru. „Ide o oficiálne štatistické čísla, skutočnosť však môže byť ešte desivejšia. Treba povedať, že každým rokom tieto čísla stúpajú. Je našou povinnosťou dnes nemlčať a hovoriť o tom, čomu čelia naši bratia a sestry vo viere vo svete. Vážia si pravdu a svoje presvedčenie, ktoré nemôžu zaprieť tak, že preň obetujú aj vlastný život,“ uzavrel Branislav Škripek.
„Prenasledovanie kresťanov je globálny problém, ktorý sa deje na celom svete. Podľa štúdií Open Doors k nemu dochádza až v 58 krajinách sveta,“ uviedol predstaviteľ organizácie Open Doors Michel Varton, podľa ktorého je v súčasnosti prenasledovaných približne 250 miliónov kresťanov. „V 21. storočí každý dvanásty človek čelí prenasledovaniu kvôli svojej viere. Open Doors už 25 rokov sleduje túto situáciu. Za posledných päť rokov vidíme, že prenasledovanie kresťanov rastie,“ pokračoval Varton.
Ako ďalej uviedol Varton, krajinou číslo jeden v prenasledovaní kresťanov je Severná Kórea. „Za posledných sedemnásť rokov sa Severná Kórea stala najhorším miestom pre život kresťanov. V momente, keď niekto príde na to, že veríte v Boha, môžete byť poslaný do tábora smrti. Takisto aj celá Vaša rodina,“ upozornil Michel Varton s tým, že napriek tejto skutočnosti eviduje Open Doors v Severnej Kórey až 300-tisíc kresťanov. „Je dôležité, aby sme na takéto veci poukazovali a hovorili o nich,“ uzavrel Varton.