Pakistanská kresťanka Asia Bibi, ktorú pred polrokom zbavil Najvyšší súd obvinenia za bohorúhanie, priletela so svojim manželom do Kanady.
“Asia Bibi sa v Pakistane previnila len tým, že počas práce na poli podala vodu jednej z pracujúcich žien – na jej požiadanie. Ostatné moslimky ju obvinili, že Asia znečistila vodu zo studne keď ju naberala, lebo je kresťanka. Ona však vyznala svoju vieru v Ježiša Krista, ktorý zomrel na kríži za hriechy ľudí a opýtala sa, čo urobil prorok Mohamed pre záchranu ľudstva. Pre tento incident bola Asia Bibi uväznená,” uvádza europoslanec Branislav Škripek z Kresťanskej únie, ktorý sa jej prípadu v EP venoval.
Asiu Bibi následne odsúdil na smrť okresný súd v provincii Pandžáb v roku 2010 za rúhačské slová. Súd v provinčnej metropole Lahore v roku 2014 potvrdil trest smrti, vynesený na základe kontroverzných pakistanských zákonov o rúhaní.“Zákon o bohorúhaní je v Pakistane formulovaný veľmi prísne, je v ňom zakotvený trest smrti. Na základe tohto zákona bolo od roku 1978 do roku 2014 obvinených 1300 ľudí a 60 z nich bolo zavraždených skôr, ako sa skončil súdny proces. Zabil ich rozvášnený dav, väzenskí dozorcovia či ochranka na súde. Často zomreli skôr, ako sa dostali do budovy, zlynčovali ich na ulici,“ hovorí Branislav Škripek, ktorý v roku 2017 absolvoval pracovnú cestu za oslobodenie Asie Bibi do Pakistanu, ako člen oficiálnej delegácie ECR. Branislav Škripek, kandidát Kresťanskej Únie pre Eurovoľby tam aj so svojím politickým poradcom Petrom Brozom navštívili manžela, deti aj právnika väznenej Asie Bibi.
Po rokoch väznenia a utrpenia bola Asia Bibi nakoniec 31. októbra minulého roka oslobodená. Jej právnik Saif-ul-Malook ale následne dostal toľko vyhrážok smrti, že utiekol do Holandska. Tam ho prichýlila holandská Nadácia Jana Dirka van Nifterika a pomohla mu získať azyl. Na jeho bezpečnom úteku do Holandska sa podieľali aj predstavitelia ECPM.
Napriek smrteľnému nebezpečenstvu sa jej právnik koncom januára 2019 vrátil do Pakistanu, pretože chcel byť pri záverečnej revízii rozsudku. Pakistanský najvyšší súd opäť potvrdil, že Asia bola nesprávne obvinená a bola slobodná.
V tejto chvíli môžeme s radosťou potvrdiť – Asia Bibi spolu s manželom bezpečne dorazili do Kanady. Branislavovi Škripekovi z Kresťanskej únie to potvrdil aj jej právnik, s ktorým je jeho tím v úzkom kontakte.
„Boj proti prenasledovaniu kresťanov by mal byť prioritou EÚ. Aj Slovensko má možnosti, ako podporiť a ochrániť najprenasledovanejšiu náboženskú skupinu na svete,“, uzatvára Peter Broz, politický poradca Branislava Škripeka a kandidát na europoslanca za Kresťanskú úniu.